Jak zařídit a vybavit byt 2+KK

Je víc než trendem vystačit si s malým bytem. Byt o velikosti 2+KK se perfektně hodí pro mladý pár, nebo rodinu, seniory i studenty. Na jeho zařízení není nic složitého, nicméně je důležité myslet na pár pravidel, aby byt zůstal vzdušný, plný pohody a nalezli jste v něm svoji oázu klidu. Tento článek vám ukáže pár tipů, jak zařídit a vybavit byt právě o velikosti 2+KK. 

Jak velký je byt 2+KK, aneb co označení znamená

Byt 2+KK je moderním uspořádáním bytů a naleznete ho téměř ve všech moderních novostavbách. Výhodou oproti 1+1 je snadnější členění bytu do zón.

První číslo u označení bytu vám ukazuje počet obytných místností větších než 8 m2. Takovou místnost můžete zařídit jako obývací pokoj, ložnici, nebo třeba dětský pokoj. Druhá část za znaménkem plus vyjadřuje počet kuchyní. Pokud je označení +1, pak náleží kuchyni samostatný pokoj, pokud druhá část nese označení +KK, pak v jedné místnosti je umístěn kuchyňský kout.

V bytě 2+kk tedy najdete:

  • 2 obytné místnosti
  • V jedné místnosti bude kuchyňský kout
  • Koupelnu 
  • Předsíň 

Jaký je rozdíl mezi bytem 2+KK a 1+1? 

V bytovém rozložení 1+1 naleznete jen jednu obytnou místnost a samostatnou místnost pro kuchyň. V bytě 2+KK jsou pak k dispozici 2 místnosti a kuchyňský kout. Ten je většinou součástí obývacího pokoje. 

Jak správně rozvrhnout byt?

Napřed si důkladně ujasněte, co vše od vašeho bydlení očekáváte a co potřebujete. Pokud máte práci, kterou budete vykonávat z domova, určitě myslete na svoji pracovnu. Pokud jste mladý pár, můžete celý pokoj vyčlenit jako ložnici. A nakonec pokud máte dítě, zvažte, zda mu bude stačit zóna v obývacím pokoji, nebo potřebuje samostatný dětský pokoj. 

Dle tohoto rozvržení poté naplánujte, kde budete mít jednotlivé zóny. 

Rozdělení bytu do zón

Jednou z nejlepších rad pro správné rozložení nábytku v malém bytu je jeho funkční rozdělení do zón. Zóna na spaní a odpočinek, zóna pro práci, zóna pro zábavu. Například kancelářský stůl může být v obývacím pokoji, stejně tak i ložnici. Oboje má své výhody i nevýhody. Zvažte a postupujte dle svých představ a preferencí. Také jednotlivými kusy nábytku můžete snadno místnosti pomyslně rozdělit a vytvořit tak přirozený přechod mezi jednotlivými zónami. 

Myslete na barvy a světlo

U malých bytů musíte myslet i na optické zvětšení, nebo naopak zmenšení místnosti. Zrcadla dokáží velice dobře opticky místnost zvětšit. Také doporučujeme k tomuto účelu použít světlé, jednoduché a vzdušné barvy. Moderní je použít barvy inspirované přírodními odstíny v kombinaci s dubovým nábytkem. 

Jak využít prostor v malém bytu? 

V malém bytu je dobré chytře a efektivně využívat prostor. Na volnou zeď umístěte poličky, nebo skříňky. Šatní skříně pořizujte s výškou až ke stropu. Skvěle se bude hodit také postel s úložným prostorem. A do předsíně nezapomeňte koupit věšákovou stěnu, která zabere minimum místa. Myslete také na kouty. Nenechávejte je volné. Rohový stůl, štíhlá vitrína, nebo stojací lampa mohou skvěle tento jinak zbytečný prostor využít.