Jak zařídit chatku, nebo mobilheim

V posledních letech se raketově zvýšila poptávka po malých chatkách na kraji lesa, obydlích na kolech i mobilheimech. Mnoho lidí často hledá únik z reality všedního dne a chce si dopřát svojí oázu klidu, šum přírody, pohodu a klid. Jak si takovou malou chatku zařídit, aby jste vše zvládli také v klidu a pohodě se dozvíte v našem článku. 

Kolik máte místa?

Pokud si chatku, nebo mobilheim zařizujete bez stavebního povolení, budete mít k dispozici maximálně 25m2. Do této rozlohy totiž povolení nepotřebujete a vystačíte si s pozemkem,  který je zapsaný v územním plánu města. Ačkoliv se může zdát, že 25m2 není velká plocha, i na tomto prostoru můžete mít vše. Od kuchyně, koupelny, ložnice a obývacího pokoje. Jen je nutné mít na paměti, že je potřeba chytře a účelně využít každého volného místa a prostoru.

Ložnice v chatce

V malém prostoru je dobré využít i výšku stavební jednotky, buňky, nebo právě mobilheimu. Pro ložnici je dobré vytvořit vyvýšené patro, jako tomu bývá u loftových prostorů. Snadno do mezipatra umístíte postel, noční stolky, třeba i truhlu na lůžkoviny, polštáře a deky navíc. Pod postelí můžete umístit rozkládací gauč, získáte tak ještě další místo na přespání navíc. Schůdky do mezipatra můžete využít jako úložný prostor. 

Střed chatky

Do středového prostoru chatky je dobré umístit zdroj vytápění. Ať už zvolíte nostalgická kamínka na dřevo, nebo moderní topné panely, to necháme na vás. Myslete ale především na bezpečnost a dostatek nehořlavého prostoru kolem. Do středu je také dobré umístit odpočinkovou - setkávací  zónu: křesla, televizi, konferenční stolek, malou dubovou knihovnu, nebo komodu. Nábytek zvolte ve světlé barvě. Opticky se prostor zvětší. 
Komoda ze série Atena tmavá

Kuchyně, jídelna a koupelna

Kuchyni a koupelnu radíme designovat vedle sebe, zejména kvůli zavedení vody. V kuchyni znovu využijte celou výšku chatky, nebo mobilního domku. Získáte tak dostatek prostoru nejen pro kuchyňské náčiní a potřeby. Dbejte ale na kvalitní osvětlení, ať vám skříňky nedělají šero na pracovní desce. V dnešní době je koupelna s teplou vodou již standardem i v chatkách. Můžete využít různé druhy sprchových koutů i ekologických toalet.