Malý obývák, velké možnosti. 5 tipů pro malý obývací pokoj

Malé byty a domy jsou v kurzu. Také v malém obývacím pokoji, kde každý metr hraje hlavní roli, můžete ale dosáhnout krásného a plnohodnotného bydlení. Obývací pokoj je místnost pro setkávání, odpočinek a trávení krásných chvilek v našich životech. A každý centimetr se počítá, i třeba proto, že u mnoha lidí právě obývací pokoj slouží i jako pracovna, nebo se po setmění promění v útulnou ložnici.

Při zařizování malého obývacího pokoje jsou důležité detaily. Pět tipů, jak zařídit malý obývací pokoj se dočtete v tomto článku. 

1)Vše si předem rozmyslete

Vždy si nejprve rozmyslete, kam umístíte velké a hlavní kusy nábytku. Mezi ty bude nejspíše patřit gauč, televizní, nebo konferenční stolek, případně komoda.

Náš tip: doporučená vzdálenost umístění televize od gauče je 2. 5 násobek její úhlopříčky. 

Konferenční stolek Croft, divoký dub

2)Symetrie je klíčem

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak uspořádat nábytek v malém obývacím pokoji, je zvolit symetrické uspořádání. Například dvě malé pohovky naproti sobě. Nebo vedle televizního stolku umístit dvě stejné komody. Pokud máte rohovou pohovku nebo lenošku, vytvořte symetrickou rovnováhu s konferenčním stolkem nebo podnožkou s úložných prostorem, nebo například křeslem na jedné straně.

Náš tip: Trik je v tom, neseskupovat příliš mnoho nábytku do jedné oblasti. 

3)Nakupte nábytek s proporcemi

Velké tvarem různorodé pohovky s naducanými podpěrkami rukou jsou v malých prostorech naprosto pasé. Zvolte si rovné linie nábytku, bez přehnaného zdobení. Nehte se inspirovat minimalistických stylem, protože ten se do malých prostor bezvadně hodí a dokáže ho udržet vzdušný. Je také dobré zvolit si nábytek na nohách, nebo podstavcích. Interiér pak nepůsobí tak usedle. A výhody takového nábytku oceníte také při úklidu. 

Obývací stěna Fabro 2, dub

4)Jak umístit nábytek, aby působil prostorněji? 

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak uspořádat nábytek v malém obývacím pokoji tak, aby působil prostornějším dojmem, je vyhnout se přeplnění prostoru. Jednoduchým typem je mít jeden nebo dva kusy nábytku, které mají stejnou barvu jako stěny, to pomůže nábytku lépe splynout, díky čemuž bude místnost také větší.

Dobrou volbou jsou také skleněné, čiré akrylátové stolky a konferenční stolky se zrcadlovou deskou. Takové světlo odráží, místo aby jej blokovaly, a mohou pomoci opticky zvětšit prostor.

5)Malý obývák: čemu se vyhnout? 

Vyhněte se těžkému čalounění a záclonovým látkám. Zakažte si plyšové samety, damašky a vlnu. Místo toho zůstaňte u lehčího prádla, jako je například bavlna a satén, nebo organza. Vyhněte se také přepychovým detailům, jako jsou nejrůznější volány. Místo toho dodržujte jednoduché tvary, hladké linie a styl pro elegantní vzhled.

Přečtěte si dále:
Vytvořte si přírodní obývací pokoj. Inspirace s masivním nábytkem.

Minimalistický obývací pokoj: Tipy pro jednoduchost a harmonii ve vašem domově

Barva roku 2024, jaké trendy se promítnou do interiéru?

 

Nábytek série Atena-světlá