Jak na škrábance a díry v masivním nábytku?

Poškrábaný nábytek je noční můra všech rodičů a majitelů domácích zvířátek. Nevzhledné rýhy, otlačeniny a díry v povrchu nepůsobí příliš esteticky a navíc mohou vést k dalšímu poškození. Pokud se i na vašem dřevěném nábytku objevil škrábanec, nevěšte hlavu. Není všem dnům konec. V dnešní době existuje hned několik způsobů, jak povrch nábytku opravit nebo zamaskovat tak, aby vypadal stále jako nový.

Domácí rychlé tipy na zakrytí rýh v nábytku

  • Krém na boty: Drobné rýhy můžete podomácku opravit krémem na boty. Dělali to tak už naši dědečci a dodnes na tuto “fintu” nedá plno lidí dopustit. Místo nejdříve obruste brusnou pastou, a poté naneste krém na boty v požadovaném odstínu. Doporučujeme nejdříve vyzkoušet na malém kousku na méně viditelném místě. Může se totiž stát, že netrefíte barvu a na místě aplikace vám vznikne nehezký flek.
  • Vlašský ořech: Jádro vlašského ořechu se hodí na rychlé zamaskování rýh na masivním nábytku v přírodním odstínu (ideálně v odstínu ořechu). Rozlouskněte nevysušený vlašský ořech a jádrem několikrát přejeďte po poškozeném místě.
  • Leštěnka: K rychlému zamaskování škrábanců můžete použít také leštěnku. Při bližším zkoumání sice rýhu uvidíte, ale nebude tak moc viditelná.

Moderní vychytávky pro precizní zakrytí

  • Tužkové korektory: Drobné rýhu v nábytku skvěle zakryjete tužkovým korektorem (opravný fix). Zakoupíte je na internetu, nebo ve specializovaných prodejnách. Oproti výše zmíněným mají jednu velkou výhodu: jsou vytvořené přesně pro tyto účely. Máte tak větší jistotu, že trefíte správný odstín a rýha tak bude mnohem méně viditelná.
  • Opravné vosky: Na větší díry v povrchu se velmi osvědčily speciální opravné vosky. Sehnat se dají v několika barvách, které navíc můžete kombinovat mezi sebou a vytvořit si tak odstín přesně pro vaše potřeby. Před samotnou aplikací vosku je potřeba uhladit hrany rýhy. Poté nanést na poškozené místo vosk a dobře jej zapracovat. Nadbytečný materiál odstraňte ocelovou vlnou. Na závěr můžete použít korekční fix na dodělání detailů a vše přetřít lakem.

Pro opravu většího poškození

Pokud je poškození povrchu nábytku velké, vyjde mnohem lépe celý povrch zbrousit a hlubší díry zatmelit. Nevznikne vám tak z nábytku „dalmatin“ a vše bude vypadat krásně svěže. Pro odstranění nečistot, nánosů a nerovností použijte ruční brusek s větším úběrem materiálu a brusný papír s jemnou zrnitostí (přijde vhod na finální dobroušení). V případě přírodního vzhledu dřevěného nábytku můžete na zatmelené místo použít navíc tužkový korektor na dokreslení kresby dřeva. Vše nezapomeňte na závěr zalakovat, naolejovat či zavoskovat.

Na co si dát pozor, než se pustím do opravy

Než začnete brousit, vybírat opravný vosk nebo hledat krém na boty, ujasněte si, jak je nábytek povrchově ošetřen. Možností je totiž hned několik. Nábytek může být olejovaný, mořený, lakovaný, voskovaný... U olejovaného nábytku mnohdy postačí jen obrousit postižené místo a znovu jej naolejovat. Naopak u lakových povrchů je důležité trefit správný odstín. U větších oprav se rovnou doporučuje celý povrch lakovaného nábytku zbrousit a nanést lak znovu. Jen tak docílíte perfektně sjednoceného vzhledu.

Pokud máte nábytek už několik let a nejste si jisti, obraťte se na jeho prodejce, případně se poraďte s profesionálem. Doporučují vám tu nejlepší možnost. A jak jsou na tom naše produkty? V naší nabídce najdete nejčastěji nábytek z dubového masivu, který je ošetřen ekologickými a zdravotně nezávadnými oleji a vosky. Podrobné informace o ošetření povrchu najdete vždy v popisku každého produktu, případně se na nás nebojte obrátit. Rádi vám poradíme.