Dubové dřevo v nábytkářství: jaké jsou jeho výhody?

Pokud vás zaujal masivní nábytek a začali jste po nějakém pokukovat, jistě jste si všimli, že dubové dřevo je pro výrobu nábytku velmi oblíbené. Má to své důvody. Dub je totiž dostupný a přitom se pyšní vynikajícími vlastnostmi.

Od malého stromečku po krásný kus nábytku

Stejně jako ostatní stromy, musí i dub před pokácením řádně vyrůst. Strom tak roste i desítky let, než nabude žádoucí výšky a šířky. Do té doby jej lidé pečlivě hlídají a kontrolují, zda má ke svému vývoji vše potřebné. Poté se v době vegetačního klidu strom pokácí a jeho cesta začíná.

Dřevo může mít desítky podob

Dřevo putuje na pilu, kde se zpracuje, ořeže a usuší. Samotné sušení může přitom trvat několik týdnů až let, v závislosti na tom, jaký postup se zvolí. Jakmile se ze dřevo vytáhne většina vlhkosti, je připravené k dalšímu zpracování. Výrobci jej zpracují do nábytku a povrchově ošetří, nejčastěji olejem, mořidlem či voskem. Ve výsledku tak může mít dub mnoho barevných odstínů.

Specifikace dubového dřevo

Dubové dřevo patří mezi vysoce tvrdá a odolná. Oproti ostatním dřevům ze stejné kategorie (například mahagon či eben) je však dostupné a jeho cena je mnohem příjemnější. Co se týče vzhledu, čisté dubové dřevo s trochou zkušeností poznáte na první pohled. Vyniká svým typickým bělem, světle hnědou barvou a na pohled příjemnou strukturou. Letokruhy u dubu jsou dobře viditelné a zdobí je tmavší linie.

Dřevo z dubu je i přes svou tvrdost lehce opracovatelné, dobře se lepí a moří. Navíc z místních dřev nejlépe odolává povětrnostním podmínkám a střídání sucha a vlhka. Na výrobu nábytku je proto naprosto ideální. Kromě toho se využívá v nábytkářství také na výrobu dýhy.

Odolnost dubového dřeva prodloužíte správnou péčí

I přesto, že je dub odolný výkyvům teplot a vlhkosti, neměl by se jím vystavovat záměrně. Aby nábytek vydržel krásný i po mnoha letech, doporučuje se uchovávat jej v místnosti o teplotě 20-23 °C a vlhkosti 50-60 %. Povrch nábytku by se neměl narušovat ostrými předměty, pokládáním horkého a mokrého nádobí ani drhnutím agresivními čisticími prostředky. Pro běžnou údržbu stačí jemný hadřík, na zaschlé skvrny lehce navlhčený.

V naší nabídce najdete dubový nábytek hned v několika designech a povrchových úpravách - nábytek z páleného dubu, tmavého dubu, světlého dubu i nábytek z lamina potažený dubovou dýhou.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení