Dubové dřevo v nábytkářství: jaké jsou jeho výhody?

Pokud vás zaujal masivní nábytek a začali jste po nějakém pokukovat, jistě jste si všimli, že dubové dřevo je pro výrobu nábytku velmi oblíbené. Má to své důvody. Dub je totiž dostupný a přitom se pyšní vynikajícími vlastnostmi.

Od malého stromečku po krásný kus nábytku

Stejně jako ostatní stromy, musí i dub před pokácením řádně vyrůst. Strom tak roste i desítky let, než nabude žádoucí výšky a šířky. Do té doby jej lidé pečlivě hlídají a kontrolují, zda má ke svému vývoji vše potřebné. Poté se v době vegetačního klidu strom pokácí a jeho cesta začíná.

Dřevo může mít desítky podob

Dřevo putuje na pilu, kde se zpracuje, ořeže a usuší. Samotné sušení může přitom trvat několik týdnů až let, v závislosti na tom, jaký postup se zvolí. Jakmile se ze dřevo vytáhne většina vlhkosti, je připravené k dalšímu zpracování. Výrobci jej zpracují do nábytku a povrchově ošetří, nejčastěji olejem, mořidlem či voskem. Ve výsledku tak může mít dub mnoho barevných odstínů.

Specifikace dubového dřevo

Dubové dřevo patří mezi vysoce tvrdá a odolná. Oproti ostatním dřevům ze stejné kategorie (například mahagon či eben) je však dostupné a jeho cena je mnohem příjemnější. Co se týče vzhledu, čisté dubové dřevo s trochou zkušeností poznáte na první pohled. Vyniká svým typickým bělem, světle hnědou barvou a na pohled příjemnou strukturou. Letokruhy u dubu jsou dobře viditelné a zdobí je tmavší linie.

Dřevo z dubu je i přes svou tvrdost lehce opracovatelné, dobře se lepí a moří. Navíc z místních dřev nejlépe odolává povětrnostním podmínkám a střídání sucha a vlhka. Na výrobu nábytku je proto naprosto ideální. Kromě toho se využívá v nábytkářství také na výrobu dýhy.

Odolnost dubového dřeva prodloužíte správnou péčí

I přesto, že je dub odolný výkyvům teplot a vlhkosti, neměl by se jím vystavovat záměrně. Aby nábytek vydržel krásný i po mnoha letech, doporučuje se uchovávat jej v místnosti o teplotě 20-23 °C a vlhkosti 50-60 %. Povrch nábytku by se neměl narušovat ostrými předměty, pokládáním horkého a mokrého nádobí ani drhnutím agresivními čisticími prostředky. Pro běžnou údržbu stačí jemný hadřík, na zaschlé skvrny lehce navlhčený.

V naší nabídce najdete dubový nábytek hned v několika designech a povrchových úpravách - nábytek z páleného dubu, tmavého dubu, světlého dubu i nábytek z lamina potažený dubovou dýhou.