Styly bydlení v roce 2024? Jaké styly interiérů jsou letos populární? 2. část

V první části tohoto dvoudílného seriálu o populárních stylech bydlení v roce 2024 jsme se podívali na moderní, skandinávský a industriální styl bydlení. V této, druhé části se podíváme naopak na vintage, rustikální a art deco styl. Jaké prvky, materiály, barvy budou v letos v kurzu? To se dozvíte v tomto článku. Pojďme se na to podívat.

V roce 2024 sledujeme v bydlení zajímavý obrat. Některé starší trendy ustupují novým, reflektujícím potřeby moderních domovů. Trendy se nyní zaměřují na spojení estetiky s funkcionalitou a pohodlím. Lidé se více než kdy jindy zajímají o ekologii a kvalitu. Styl bydlení se stává reflexí naší identity a potřeb.

Vintage styl bydlení v roce 2024

Vintage styl v roce 2024 zůstává podobný jako tomu bylo v minulých letech. Připravte se tedy na cestu do minulosti. Nebyla by to ale moderna, kdyby se přeci jen něco nezměnilo. V tomto roce očekávejte, že vintage bude spojovat ty nejlepší a nejúchvatnější prvky minulých období s moderními akcenty, což vytvoří v interiéru unikátní atmosféru plnou příběhů a vzpomínek.

V obývacím pokoji se vintage styl projevuje výraznými kousky nábytku s kulatými tvary, bohatými vzory a přírodními materiály. Očekávejte, že se objeví restaurování starožitného nábytku. Restaurace buď může být provedena striktně dle původního vzoru, to zachová autentičnost, nebo s ohledem na moderní materiály, barvy, nebo technologické postupy. Ve vintage prostoru nyní častěji setkáváme s moderními prvky, jako jsou minimalistické dekorace a moderní světelné zdroje.

Barvově bude vintage styl v roce 2024 oceňovat neutrální odstíny a pastelové barvy, které vytvářejí klidný a pohodlný prostor. Tento styl se nesoustředí pouze na dobové kusy nábytku, ale také na barvy a textury. Ideální jsou dekorace buď moderního charakteru, citlivě vnesené do vintage, nebo naopak původní staré fotografie nebo obrazy.

Nábytek bude kombinovat dřevo, kov a textil v jedinečných vzorech. Vintage styl zahrnuje také recyklovaný nábytek nebo kousky s historií, které dodávají prostoru osobní dotek. Nostalgický nádech vytvoří atmosféru, která zve ke vzpomínkám a pohodě.

Osvětlení ve vintage prostoru může být reprezentativní. Křišťálové lustry nebo lustry s kovovými praporky dodávají prostoru luxusní dojem. Zároveň se však můžete setkat s modernějšími svítidly, která respektují starou estetiku, ale přináší nový pohled na tento osobitý styl.

Rustikální styl bydlení v roce 2024

Rustikální styl bude v roce 2024 pokračovat ve své popularitě, nabízejíc jedinečný mix starého a nového, který přináší do domova teplou atmosféru venkovských krajin. Tento styl je výrazem přirozenosti a autentičnosti, s důrazem na ručně vyráběné a přírodní prvky.

V obývacím pokoji budou dominovat hrubě opracované dřevěné prvky, přičemž nábytek bude charakteristický svou masivností a robustností. Očekávejte přiznané letokruhy dřeva, stopy po ruční práci, a projevy jedinečné struktury každého kusu dřeva, který byl na nábytek použit. Rustikální nábytek v roce 2024 bude kombinovat odstíny od světlých, přírodních dřevěných tónů až po tmavé, až do čokoládového odstínu.

Barvově bude rustikální styl preferovat přírodní barvy, jako jsou odstíny hnědé, zelené, a oranžové. Textilie budou hrát klíčovou roli, protože dodávají pocit pohodlí a útulnosti. Očekávejte přítomnost hrubých lněných látek, pletených dek a polštářů s výraznými vzory, nebo naopak jemné květinové vzory.

U dekorací očekávejte přítomnost vintage doplňků, jako jsou starožitné hodiny, keramika, a výrazné svícny. Kameny, cihly, nebo přírodní dřevo na podlaze nebo stěnách budou vytvářet iluzi spojení s přírodou.

V osvětlení se v tomto stylu budou kombinovat tradiční kovové lampy s moderními designy.

Série masivního nábytku Barma

Art deco styl bydlení v roce 2024

Posledním, ale neméně důležitým stylem v roce 2024 bude Art deco. Ten se v roce 2024 vrátí s novým důrazem na luxus, elegance a moderní prvky. Tento designový směr, který vznikl v období mezi první a druhou světovou válkou, bude spojovat klasické prvky s futuristickými detaily, čímž vytvoří unikátní a dekadentní atmosféru.

V obývacím pokoji, nebo ložnici bude art deco styl zdůrazňovat především geometrické tvary a linie. Nábytek bude často kombinovat různé materiály, jako jsou chrom, sklo, lakování a lesklé dřevo. Stylové komody, nebo konferenční stolky budou letošním centrem tohoto stylu. Očekávejte, že barvy budou směsicí neutrálních odstínů a výraznějších akcentů, jako jsou zlatá, černá a tmavě modrá.

Art deco prostor v roce 2024 bude zdoben luxusními a dekorativními prvky. Budou se objevovat asymetrické vzory, kovové prvky a skleněné detaily. Vzory inspirované egyptskými a orientálními motivy dodají prostoru výrazný a umělecký vzhled.

Textilie v art deco interiérech budou kvalitní a výrazné. Očekávejte sametové látky, lesklé povlaky, a pestré vzory. Kromě toho budou mít čalouněné kusy nábytku a polštáře často geometrické vzory.

Osvětlení bude v art deco stylu výrazné a dekorativní. Lustry s kovovými prvky, lampy s odrazovými stínicemi a stojací lampy s uměleckými motivy budou tvořit důležitou součást atmosféry místnosti.

Pokračujte číst dále: Styly bydlení v roce 2024? Jaké styly interiérů jsou letos populární? 1. část

Masivní nábytek ze série Cromo