Jak vybrat správnou velikost postele?

O tom, že kvalitní spánek má blahodárný vliv na naši fyzickou i psychickou pohodu asi netřeba psát. Každý jistě někdy zažil, jak nepříjemné je spát na nepohodlné matraci, nebo vrzající posteli. Vysocí lidé zase řeší problém s délkou matrace a musí spát diagonálně, nebo mají nohy ven z postele. O tom, jak se vyvarovat podobných problémům a jak vybrat správnou velikost postele se podíváme v tomto článku. 

Pro koho a kam? 

První si rozvrhněte, pro koho a kam postel chcete. Jinak musíte přistupovat k vaší ložnici, dětskému pokoji, nebo pokoji pro hosty. Také si rozvrhněte, kde bude v intreriéru umístěna postel, ale i například noční stolky. Jednolůžko by mělo být široké alespoň 90 cm a jak už jeho název napovídá slouží pro jednu osobu. Je také vhodné do malých prostor, nebo jako příležitostně používaná postel. Pokud se rádi převalujete, nebo máte větší tělesnou konstituci zvolte pro vaše pohodlí raději velikost 120 cm. Myslete na to, že v posteli trávíte podstatnou část života a to jak spíte, ovlivní celý váš den.

Do dětského pokoje, nebo pro příležitostné spaní návštěv

Šířka postele 140 cm, představuje kompromis mezi jednolůžkem a dvoulůžkem. Své uplatnění nalezne jak v dětském pokoji, kde často rodiče při uspávání leží s dětmi a čtou si s nimi pohádky, nebo při dětských přespávacích akcích, kdy dvě děti se na tuto velikost postele bez problému vejdou. Stejně tak do pokoje pro hosty, při příležitostném přespání druhé osoby. 

Masivní postel ze série Tero Classic

Jakou velikost má mít manželská postel? 

Pokud hledáte vhodnou manželskou postel, doporučujeme se zaměřit na šířku od 160 cm, od které začínají postele označené jako dvojlůžko. Tato šířka se hodí především do malých místností, kde by se větší postel nevešla. Šířka 180 cm představuje klasickou a pohodlnou postel s ideálním prostorem pro oba partnery. Po opravdové požitkáře je zde v šířka 200 cm. Tu ocení i rodiče malých dětí, protože se bez problému vyspí na posteli všichni.

Jakou vybrat délku postele? 

Pro pohodlný spánek je potřeba se zaměřit i na délku postele. K vaší výšce připočtěte 20 cm a měla by vám vyjít správná délka vaší postele. Standardně se postele vyrábí s délkou 200 cm, což většinou stačí. Pro vyšší postavy je možnost vybrat si i prodlouženou verzi. 

Na co si dát pozor při výběru postele? 

Dejte si pozor na nekvalitní materiál, nebo provedení. Zvolte si postel z masivního dubového dřeva, které vám zaručí pevnost a odolnost po dlouhá léta. Pevnost spojů zase zaručí, že postel nebude chatrná a vrzat při každém pohybu. Není nic horšího, než chtít ráno tiše vstát do práce a probudit přitom vrzáním celé okolí. Důležitá je i vzdušnost postele. Pokud je nedostatečná, negativně ovlivňuje jak životnost postele, tak hygienu spaní. Pokud je konstrukce příliš uzavřená, může se v nedostupných místech hromadit prach, v nevětraných částech mohou vzniknout i plísně. O tom, jak se vám na posteli bude spát rozhoduje i správná volba roštů. O tom, jak si vybrat ten správný jsme psali už v našem dřívějším článku