Jak vybrat jídelní stůl, aby se k němu pohodlně usadila celá rodina?

Při výběru jídelního stolu se mnoho lidí spálí na rozměrech. Jak velký stůl zvolit pro čtyři lidi? A co pro 6 lidí? V tomto článku najdete praktické tipy, jak vybrat perfektní jídelní stůl pro vaši domácnost.

60 cm pro každého

Na každou osobu počítejte s prostorem 60 x 40 cm (délka x šířka), přičemž délka 60 cm je doporučována jen pro rodinné stolování. Chcete-li stůl pro formální setkávání, měla by každá osoba mít k dispozici prostor 70-75 cm. Počítat také musíte s rezervou na okrajích stolu, místem mezi jednotlivými strávníky a prostorem uprostřed stolu (na dekorace, koření, květiny apod.).

Jídelní stůl pro čtyři by tedy měl mít minimální rozměr 130 x 90 cm (délka x šířka). Komfortní délka je ale 150 cm a více. U této velikosti budete mít i jistotu, že se pod stůl vleze pohodlně i většina židlí a sedící osoby se nebudou ťukat lokty.

Jídelní stůl pro šest má poté mít délku minimálně 180, ideálně ale 200 cm a více.

Výška 75+ cm

S výškou se příliš trápit nemusíte. Pod stolem bývá obvykle 75 cm volného prostoru. Jen ve výjimečných případech je jídelní stůl nižší či vyšší. Nezapomeňte ale při měření také na desku. I ta něco měří. Ve výsledku tak může mít jídelní stůl na výšku klidně 78 cm.

Z materiálu vede masivní dřevo

Masiv je už řadu let hvězdou na trhu. Na jídelní stůl je navíc jako stvořený. Dodává stolu stabilitu a žádanou pevnost. Hledáte-li masivní nábytek za přijatelnou cenu, poohlédněte se po dubu. Dubové dřevo vyniká svou vysokou tvrdostí, pevností a odolností. V porovnání s ostatními tvrdými masivy (například mahagonem) je dub dostupný a za výrobky z něj neutratíte celé jmění. Dřevo z dubu má světle hnědou barvu a výraznou strukturou, která dodává nábytku na jedinečnosti.

Prohlédněte si naši nabídku jídelních stolů z masivu a lamina a najděte ten pravý pro vás.