Nábytek ve venkovském stylu ve městě. Jak spojit lidové a moderní prvky?

Zamilovali jste si provensálský a venkovský styl, ale říkáte si, že se to k modernímu bytu ve městě nehodí? Ukážeme vám, že i v centru rušného velkoměsta si můžete vykouzlit romantickou domácnost s nádechem Provence.

Bílá a dřevo

Dva naprosto jednoduché prvky, které dokážou s interiérem úplné zázraky. Bílá odráží světlo, opticky zvětšuje a prosvětluje prostor, působí elegantně a hlavně – hodí se ke všem ostatním barvám. Dřevo zútulňuje a vnáší do interiéru kus přírody. Je poměrně neutrální a dá se sladit se všemi ostatními motivy, barvami a vzory. Pokud máte doma dřevěnou kuchyňskou linku, můžete ji přetřít na bílo ve stylu Provence. Uvidíte, že celá místnost najednou prokoukne. Navíc když bílou a dřevo spojíte dohromady, vznikne vám perfektní základ provensálského stylu.

Jestli ale nedáte dopustit na tradiční vzhled dřevěného nábytku, zapojte bílou jinak. Bílá podlaha a dekorace dokážou interiér prozářit stejně elegantně. Na zeď naopak můžete využít designové tapety s mozaikou kachliček.

Barvy a vzory

A jaké další barvy vévodí provensálského a venkovskému stylu? Modrá, červená a fialová! Doporučujeme se držet ale vždy jen jedné barvy, aby vše krásně ladilo a nevznikla v interiéru barevná džungle. Při výběru vzorů pak sáhněte po klasice, jako jsou puntíky, proužky a květiny. K velmi oblíbeným patří především levandule, růže a cibulový vzor.

Masivní nábytek

Nic není charakterističtějšího pro venkovský romantický styl než bytelný nábytek z poctivého dřeva. Masivní dřevo působí tradičním dojmem a vnáší do interiéru špetku osobitosti. Přeci jen, každý kus nábytku pochází z jiného kusu stromu a je tedy originál s vlastní historií a jedinečnou strukturou letokruhů. Navíc vám masivní nábytek vydrží se správnou péčí i desítky let.

knihovna-ariva--dub-masiv-lamino-sestava-nabytku

Elegantní prvky a příjemné materiály

Provensálský styl je opak jednoduchého čistého minimalismu. Kombinují se jak ostřejší hrany, tak i elegantní obloučky a materiály navozující teplo domova. Mezi ně spadá dřevo, kožešina, porcelán a nejrůznější druhy textilií. Při ladění detailů proto volte dřevěné doplňky, kvalitní porcelán a nebojte se i bytového textilu (ubrusy, prostírání, utěrky, záclony, závěsy, podsedáky apod.)

Naopak se vyhýbejte plastu, kovu a obdobným lesklým povrchům, které vyzařují chlad. Tyto materiály jsou spojovány spíše s moderním stylem bydlení a do toho poctivého lidového stylu příliš nezapadají.

Záclony a krajky

V posledních letech jsou záclony a závěsy k vidění čím dál méně. Mnoho lidí upřednostňuje jednoduchost a tak textilní doplňky sundává dolů a ukládá do skříní. Pro venkovský a provensálský styl jsou ovšem záclony a závěsy významnými prvky, které byste neměli vynechat. Do kuchyní se skvěle hodí například vitrážové a žakárové záclony. Do ostatních místností můžete na okraje oken pověsit lehké voály, které vyhlíží velice decentně a elegantně.