Knihovna: srdce obýváku i pracovny

Je jedno zda patříte mezi vášnivé knihomoly, nebo po knize sáhnete jednou za čas. Při rekonstrukci svého domu,nebo bytu, s ní musíte počítat. Knihovna je totiž neodmyslitelnou a tradiční součástí každého obýváku, nebo pracovny. Není to totiž jen police na skladování knih. Interiér zútulňuje a může z ní být stylový solitérní prvkem, který bude dominovat celému pokoji. Jak tedy vybrat tu správnou?

Kolik knih mám a kolik jich plánuji mít v budoucnu?

Prvním důležitým faktorem při výběru knihovny je bezpochyby její velikost. Pokud máte stovky knih, nespokojíte se s malou knihovničkou. V tomto případě zvolte velké regálové řešení, které nabízí prostor pro knihy každé velikosti. Dobrým tipem je postavit několik knihoven vedle sebe. Získáte tak místo i pro knihy budoucí, pokud víte, že se vaše sbírka bude v průběhu let nadále rozšiřovat. Pokud knih máte méně, zato oceníte úložný prostor navíc, zvolte si  knihovnu s dvířky ve spodní části. Knihy budou vystaveny a vy můžete spodní část využít k uschování dalších věcí. Dobrým tipem je použití malých boxů, díky kterým budou vaše věci přehledně uloženy.

Důraz na materiál

U knihovny je velmi důležitý materiál. Jedna kniha neváží skoro nic, ale plná police může pak nést až desítky kilogramů zátěže. Dřevotřískové police knihoven se mohou prověšovat, vytrhávat ukotvení, nebo dokonce praskat. To není jen neestetické, ale hlavně je to nebezpečné. Dbejte na kvalitu a zvolte si knihovnu z masivního dřeva. To vám zaručí pevnost a odolnost na mnoho let. Vhodný je nábytek z dubu, nebo z finské borovice.

Knihovna z masivu Fabro

Kam s ní?

Knihovna v obývacím pokoji působí uklidňujícím dojmem, vytváří “teplo domova”. Může působit jako výkladní skříň vašeho životního stylu. Pokud zvolíte netradiční design, například s industriálními prvky, může se z ní stát dominantní prvek interiéru. Také v pracovně poslouží knihovna svému účelu. Můžete mít vědecké, nebo pracovní knihy stále po ruce. Nezapomínejme ani na nejmenší. Knihovna je jedním z kusů nábytku, který nesmí chybět v dětském pokoji, aby vaši mladí badatelé mohli skrze knihy zkoumat a poznávat svět.