Jaká barva se hodí k dřevěnému nábytku? Nechte váš interiér prokouknout

Okouzlil vás masivní dřevěný nábytek a přemýšlíte, jak jej sladit v interiéru? Připravili jsme pro vás několik tipů na barvy, které nikdy nevyjdou z módy a v interiérech vždy vykouzlí příjemnou atmosféru.

Dřevo kamarádí se všemi

Největší výhodou přírodního dřeva je jeho univerzálnost. Rozumí si se všemi barvami a jejich odstíny. Ať ho zkombinujete s černou, křiklavě oranžovou nebo pastelově modrou, vždy bude výsledek vypadat dobře. Neznamená to však, že můžete do interiéru použít jakoukoliv barvu a míchat je různě dohromady. Chcete-li vykouzlit harmonické prostředí, přemýšlejte nad výběrem jednotlivých odstínů a zaměřte se na samotnou psychologii barev.

Barvy, které uklidní

Mezi uklidňující barvy spadá modrá a zelená. Jsou ideální do ložnic, odpočinkových místností, koupelen a jiných míst, kam chodíte relaxovat.

Modrá je barva klidu, vody a stability. Podvědomě navozuje pocit vyrovnanosti, pohody a podporuje soustředění. O modré se také říká, že nejméně podněcuje chuť k jídlu. Proto by se měla volit v kuchyních a jídelnách jen tehdy, pokud je vaším cílem zhubnout (a nevykrádat po nocích lednici). Opatrní buďte také u světle modré ve studených odstínech. Obzvláště na velkých plochách může tento odstín vyvolávat až pocit smutku a melancholie. V takovém případě doplňte modrou o výraznější prvky v živějších barvách z opačné strany barevného spektra (žlutá, červená, oranžová).

Další uklidňující barvou, která vás naladí na příjemnou relaxační vlnu, je zelená. Ta v sobě oproti modré nese špetku žluté, proto působí více tepleji. Zelená bývá označována jako barva života, přírody a plodnosti. Stejně tak je spojována se štěstím, zdravím a bohatstvím. Podle výzkumů dokonce zlepšuje schopnost čtení u dětí. Hodí se proto nejen do ložnic, ale i dětských pokojů.

Barvy plné energie

Pokud patříte mezi tu skupinu lidí, která potřebuje k akci nakopnout a dobít energii, doplňte dřevěný nábytek energetickými barvami. Patří mezi ně žlutá, oranžová a červená.

Žlutá je barva radosti, veselí a slunce. Dodává do místnosti nádech tepla a zároveň ji zlehka prosvětlí. Zvyšuje také metabolismus a je velmi lákavá pro zrak. Proto se musí se žlutou zacházet opatrně. Žlutá ve velké míře unavuje oči a může vyvolávat pocit frustrace. Není tedy vhodná na velké plochy, ale spíše na dekorace a doplňky (například polštářky). Podle některých výzkumů se dokonce malým dětem ve žluté místnosti i hůře usíná. V menší míře je ovšem žlutá barva perfektním společníkem k bílé a šedé.

Veselá oranžová a hřejivá červená jsou si velmi blízké. Obě jsou to energetické barvy, které vyvolávají silné emoce. Červená se spojuje s láskou, teplem a radostí. V někom však může vyvolávat pocit hněvu a agrese. S červenou to proto v interiérech nepřehánějte a držte se hesla „méně je více“.

Chcete-li použít energetickou barvu, která není tak rázná, zvolte zmíněnou oranžovou. Obdobně jako červená dodává energii, není však tak rázná. Oranžová povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá vstát z postele a navozuje příjemný hřejivý pocit s dávkou exotiky (oranžovou totiž máme spojenou i s exotickým ovocem, jako jsou pomeranče, meruňky a mandarinky). Své využití najde obzvláště v místnostech orientovaných na sever a menších pokojích, kde není dostatek denního světla. Oranžová, ač je to teplá barva, si skvěle rozumí i s chladnějšími odstíny, jako je fialová a modrá.

Barvy, které sladíte vždy a všude

Kromě výrazných barev sáhněte při zařizování interiéru i po takzvaných neutrálních doplňkových odstínech. Jemně doplní křiklavější barvy a dodají místnosti více útulnosti. Mezi velmi oblíbené patří různé odstíny šedé a hnědé (například krémová a béžová). Tyto barvy budou vypadat skvěle na doplňcích i na větších plochách, jako jsou podlahy a zdi.

Pokud chcete „dřevitý vzhled“ rozbít něčím netradičním a vnést do interiéru špetku moderny, volte doplňky z kovu a skla. Jsou protipólem dřeva – na rozdíl od něj totiž působí chladněji. Kov může mít barvu černou, bílou, šedou, zlatou, stříbrnou i měděnou. Všechny odstíny upoutají zrak a vnesou do interiéru špetku originality.

Hledáte více inspirace? Prohlédněte si naši nabídku masivního nábytku. U mnohých produktů najdete inspirativní fotografie, které vám ukážou, jak vypadají jednotlivé kousky zasazené v interiéru.