4 důvody, proč si vybrat nábytek z masivu

Nábytek z masivu byl kdysi součástí většiny domácností. Postupem času jej ale nahradily kousky z levnějších materiálů. Ty umožnily lidem pořídit si krásný nábytek za poměrně nízkou cenu. V současnosti však zažívá masivní nábytek svůj „comeback“ a těší se opět velké oblibě. Uvažujete nad jeho pořízením, ale chcete si být jisti, že se jeho investice vyplatí? Sepsali jsme pro vás 4 hlavní důvody, proč si vybrat nábytek z masivu.

1. Bytelnost a odolnost

Pokud si vyberete nábytek z pevného a odolného dřeva, můžete se spolehnout, že vám bude dělat radost hodně dlouho. Po jakém dřevě se tedy poohlédnout? Mezi nejtvrdší dřeva se řadí eben, mahagon, dub, buk, javor a akát. Naopak mezi měkká dřeva spadá borovice, smrk a bříza. Mahagonový a ebenový nábytek patří k luxusním záležitostem, které si nemůže (nebo spíše nechce) dovolit každý. Skvělou alternativou je proto nábytek z dubu. Dubové dřevo je odolné, tvrdé, těžké a přitom dostupné. Nábytek z něj se těší velké oblibě a narazit na něj můžete v mnohých obchodech.

2. Dlouholetá životnost

Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že kvalitní masivní nábytek vydrží opravdu ledacos. A to se o něj nemusíte ani příliš starat. Jednou za čas maximálně ošetříte povrch olejem či přelakujete/převoskujete, utáhnete šrouby a je to. Nábytek z masivu bývá sice těžší, takže si možná při stěhování povzdychnete, za to ale oproti levnějším kouskům z dřevotřísky vydrží několikanásobné složení a rozložení.

3. Přirozený vzhled a struktura

Pravé dřevo poznáte na první pohled. Je lehce vystouplé a prsty můžete nahmatat jedinečnou strukturu dřeva. Působí přirozeně a útulně. Napodobeniny dřeva jsou obvykle hladké, lesklé a chybí jim šmrnc, kterým se pyšní pravé dřevo. Povrch se vám možná bude díky perfektně hladkému povrchu čistit lépe, za to ale zapláčete pokaždé, když se objeví nová díra, prasklina či škrábanec. Většinou jde totiž „krásně“ vidět.

4. Originalita

Bude to možná znít jako klišé, ale každý kus nábytku je originál. Vypráví jedinečný příběh stromu (či stromů), ze kterého je vyrobený. Drobné praskliny, suky či atypické uspořádání letokruhů proto neberte jako nedokonalosti, ale chloubu daného stromu. Dub před pokácením totiž roste několik desítek, někdy až stovek, let. Je to honosný strom, který je pro pohany posvátný a který se dodnes zpracovává mnoha způsoby - ze dřeva se vyrábí nábytek, podlahy a sudy, z borky dubu korkového se dělá populární korek, kůra dubu letního se používá v léčitelství a plody (žaludy) zase ocení zvířata jako potravu.

Zaujal vás dubový nábytek? Prohlédněte si naši nabídku na massivo.cz, nebo si přečtěte naše další články, třeba Jak pečovat o masivní nábytek. Uvidíte, že péče o dřevo je mnohem jednodušší, než se na první pohled zdá.