Nejčastější chyby v českých interiérech

Zařizujete si nový domov a přemýšlíte, jak vytvořit co nejpříjemnější prostředí pro život? Sepsali jsme pro vás nejčastější nešvary českých domácností, které ubírají na komfortu i eleganci.

Kopírujeme nejnovější trendy

Než se pustíte do nakupování podle nejnovějších katalogů a magazínů o bydlení, zamyslete se, zda je to dobrý nápad. Fotografie bývají často focené v ateliérech, uměle vytvořených interiérech nebo v pečlivě vybraných a naaranžovaných bytech. Jen málokdy se jedná o fotky typických českých panelákových domácností nebo bungalovů. Výjimkou nejsou v magazínech ani fotografie ze zahraničních nemovitostí u moře nebo z centra amerických metropolí. Pozorně si tedy prohlédněte domácnost, zda koresponduje s vaším vysněným interiérem (velikost oken, výška stropů, velikost pokojů apod.).

Raději než přesné kopírování doporučujeme volnou inspiraci. Vzít si z trendů potřebné a přizpůsobit to svým možnostem.

Nenasloucháme potřebám domu

Každý dům, byt i pokoj je unikátní. Při zařizování interiéru byste měli brát jeho unikátnost v potaz a přizpůsobit vaše nápady i samotnému domu. Na co se především zaměřit? Na velikost a orientaci oken, rozložení místností, výšku stropů a také na okolní prostředí (město vs. samota u lesa, novostavba vs. prvorepublikový dům apod.).

Jsme až moc kreativní

Velkou chybou při zařizování interiéru je vybavování pokojů po jednom. Lidé často nepřemýšlí nad celým bytem, ale zaměří se jen na jednu místnost. V konečném důsledku pak působí domácnost chaoticky a vytváří se tak rušivé prostředí. Pokud plánujete postupnou rekonstrukci a chcete si rozložit úpravy do delšího časového období, nejdříve si připravte celý koncept (myšlenku, nápad, vizi, směr), od kterého se odrazíte - volbu barev, materiálů a textilií, styl dekorací atd.

Kombinujeme příliš mnoho prvků

Při zařizování interiéru se držte pravidla méně je více. Interiéru by měly vévodit maximálně tři hlavní barvy, stejně tak byste se měli držet stejných tvarů, stylů a doplňků. Jednotlivé místnosti tak budou na sebe hezky navazovat a vytvoříte příjemné harmonické prostředí. Jestli si s interiérem rádi hrajete a už teď víte, že za rok se vám bude líbit jiná barevná kombinace, nezapomeňte, že vždy je snazší vyměnit doplňky než přemalovat zeď nebo potáhnout nový koberec.

Podceňujeme výběr podlahy

Ačkoliv se to nezdá, správně vybraná podlaha dělá divy. Vyhýbejte se levně vyhlížejícím materiálům a náhražkám. Podlaha by měla být ve většině místností stejná, nebo alespoň v podobném designu. Tmavá podlaha a velké vzory opticky zmenšuje místnost, naopak světlejší odstíny a malé vzory ji zvětší.

Mícháme nábytek různých stylů a materiálů

Když zvolíte každý kus nábytku z jiného materiálu, v jiném stylu a v jiné barvě, nebude interiér působit celistvě ani esteticky. Hledáte-li kvalitní nábytek, který vydrží opravdu leccos a vytváří příjemnou domácí atmosféru, vybírejte masivní dřevo, případně bytelné lamino potažené přírodní dýhou. Pokud nemáte na obměnu stávajícího nábytku dostatek prostředků, pořizujte si jej postupně a z těch starších kousků si do budoucna ponechejte jen ty kusy, které s těmi novými jdou ruku v ruce.