Jak udržovat nábytek z masivu, aby sloužil desítky let?

Nábytek z masivu dokáže při správné péči sloužit desítky let a stále přitom bude vypadat skvěle. Než se ale pustíte do jeho údržby, zjistěte si, čím je nábytek ošetřený. Každá povrchová úprava totiž vyžaduje trochu odlišnou péči.

Masivní nábytek ošetřený olejem

Olejovaný nábytek musíte chránit zejména před vlhkostí a vodou. Není totiž tak odolný jako nábytek lakovaný (zato se mnohem lépe ošetřuje, opravuje a renovuje). Pokud vylijete na povrch jakoukoliv tekutinu, co nejdříve ji jemně odstraňte hadříkem. Dávejte si ale pozor, abyste tekutinu do dřevěného nábytku nevmačkávali. Mohlo by to nadělat více škody než užitku.

Kromě otírání hadříkem je potřeba povrch pravidelně olejovat, ideálně co 3-5 měsíců.

  1. Pokud jsou na povrchu usazené nečistoty či skvrny, jemným brusným papírem nábytek opatrně zbruste.
  2. Vzniklý prach vysajte pečlivě vysavačem nebo setřete prachovkou.
  3. Povrch omyjte lehce navlhčeným hadříkem a utřete do sucha. Používejte jen čistou vodou. Žádné agresivní přípravky.
  4. Namočte bavlněný hadřík do oleje a jemnými pohyby aplikujte středně silnou vrstvu na povrch nábytku.
  5. Nechte chvíli působit.
  6. Po několika minutách setřete nadbytečný olej a vytřete povrch do sucha.

A to je vše! Po naolejování bude nábytek krásně svěží a připravený vám opět věrně sloužit.

Lakový nábytek z masivu

Lakovaný nábytek se pyšní oproti olejovanému vyšší odolností proti vlhkosti i opotřebení. Nevýhodou je ovšem jeho oprava. Škrábance v laku jsou viditelnější a jejich zamaskování vyžaduje jistou dávku šikovnosti a hlavně správnou volbu náčiní. I přes svou odolnost byste ale neměli nechávat lakovaný nábytek napospas svému osudu a jednou za čas jej pečlivě vyčistit:

  1. Lakovaný nábytek otřete jemným hadříkem. Ideálně zlehka navlhčeným (ale ne mokrým).
  2. Poté vytřete povrch o sucha.
  3. Na zaschlé skvrny a nečistoty použijte speciální přípravky na lakované dřevo. Vyhýbejte se agresivním čističům a abrazivním prostředkům. Mohly by narušit lak.
  4. Přípravek nejdříve naneste na hadřík, a poté zanesené místo jemně vyčistěte. Nedoporučujeme lít přípravky přímo na povrch.
  5. Na závěr otřete nábytek vlhkým hadříkem a vysušte do sucha.

A co když se lakovaný nábytek poškrábe? Poohlédněte se po vosku nebo fixech opravu nábytku. Vzniklý škrábanec díky nim zmizí raz dva. Nebudete muset obrušovat a lakovat celý nábytek.

Jemný hadřík: záchrana pro všechny povrchy

Ať už je váš nábytek mořený, lakovaný nebo olejovaný, nic nezkazíte měkkým jemným hadříkem. Ten je základ pro rychlé omytí všech povrchů. Používat jej můžete suchý či zlehka namočený. Používejte jej ale raději samostatně a vyhněte se agresivním čistícím prostředkům. Mohly by narušit povrch nábytku.

3 věci, které byste od masivního nábytku měli držet dál

  • Vlhké prostředí a sucho –⁠ Dřevo se rádo přizpůsobuje prostředí. Když je vlhko, rozpíná se a když je nadměrné sucho, vysychá a praská. Proto masivní nábytek udržujte ve stabilním prostředí a nevystavujte jej vlhkosti ani velkému suchu.
  • Voda a mokré předměty –⁠ Při rozlití vody co nejdříve povrch vysušte do sucha. Voda by mohla nadělat na povrchu nepěknou paseku.
  • Horké hrnky a talíře –⁠ Žhavé a vyhřáté předměty podkládejte na podtácky nebo prostírání. Nábytek je sice ošetřen kvalitním lakem či olejem, ale jako přírodní materiál není nezničitelný. Po hrníčcích by tak mohl zůstat na stole nevzhledný kroužek.