Jídelní stůl s kováním, nebo bez? Který vybrat?

Bytelný stůl najde své místo v každé domácnosti. Ať už se na něj vrhnou malí strávníci při obědu, nebo se stane základnou pro herní večer s přáteli, na kvalitní stůl by měl být spoleh. Jak takový jídelní stůl ale vybrat? A je pro vás lepší stůl s kováním, nebo bez?

Jak vybrat ten pravý jídelní stůl?

Při výběru jídelního stolu zohledněte jeho velikost, materiál a styl. Z vlastní zkušenosti doporučujeme vybrat velikost větší, než potřebujete. To znamená, pokud jste doma čtyři, vezměte stůl pro šest lidí. Jakmile dorazí návštěva, budete mít dostatek místa pro všechny. Zároveň vám odpadne nepříjemné řešení, kdo se nají první a kdo koho pustí sednout. Na každou osobu počítejte s cca 60 cm.

Série Atena světlá

Jestli chcete, aby vám stůl vydržel dlouhá léta, koukejte také na materiál a až poté na štítek s cenou. Občas sice narazíte na kvalitní kousky za super nízké ceny, ale ve většině případů si domů odnesete nábytek s krátkou životností. Zvolíte-li si masiv nebo kvalitní pevné lamino, nebudete se s každým usednutím bát, že se něco vylije a stůl se rozpadne. Navíc masivní dřevo vytváří příjemnou domácí atmosféru. Pokud se bojíte, že masiv zničíte, nebo bude péče o něj příliš náročná, máme pro vás skvělou zprávu: Masivní dřevo bývá ošetřeno oleji či vosky, které zvyšují jeho odolnost a životnost. Navíc údržba není nijak náročná. Jak pečovat o dřevěný nábytek najdete v našem předchozím článku.

Dalším aspektem při výběru jídelního stolu je styl. Nábytek by měl ladit s ostatními prvky v místnosti, zejména s těmi stálými, jako je kuchyňská linka či podlaha. Celodřevěné jídelní stoly působí více “domácky”, útulně a díky svému rustikálnímu vzhledu se hodí jak do bytu, na baráček, tak i na chatu. Jídelní stoly s kovovými nohami vyniknou zejména v moderních bytech s nádechem industriálního stylu.

Stůl ze dřeva s kovovými nohami, nebo celodřevěný?

Dřevěné stoly s kovovým podnožím se hodí do domácností, kde hrozí častější okopávání (či okusování) nohou od stolu. Přece jen, kov je vysoce odolný a vydrží více než dřevo, a tak se o něj nebudete muset v domácnosti s malými dětmi a zvířaty tolik bát. Vyberete-li si navíc nábytek s tmavými kovovými doplňky, jídelna prokoukne a stůl se stane krásným zpestřením místnosti.

Dřevo a kov také patří v posledních letech k velmi oblíbeným kombinacím a tvoří základ moderního industriálního stylu. Mezi typické představitele tohoto stylu patří jídelní stoly ze série Croft. Vrchní deska je vyrobena z kvalitního silného lamina potaženého přírodní dýhou z divokého dubu. Jídelní stoly Croft tak v sobě kombinují pevnost a odolnost lamina a příjemnou strukturu dřeva. Významným prvkem celé série jsou navíc kovové nohy a doplňky v antracitové barvě. Díky nim se nábytek Croft hodí do moderních domácností, pracoven i kanceláří.

Nábytek série Croft

O něco jemněji a decentněji působí nábytek ze série Cromo. Oproti sérii Croft má méně tmavých doplňků a nechává tak více vyniknout dubový masiv.