Jak zařídit obývák v rustikálním stylu?

Získal si vás rustikální styl a rádi byste si v něm zařídili obývací pokoj? Přinášíme vám několik tipů, které vám pomohou k vašemu vysněnému interiéru.

Masivní nábytek v hlavní roli

V rustikálním (venkovském) stylu se vše točí kolem přírodních materiálů navozujících pocit tepla a domova. A právě jedním z těchto materiálů je dřevo. Žádný laminát a dřevotříska, ale bytelný masiv, ze kterého se line dřevitá vůně a pod prsty ucítíte jedinečnou strukturu stromu. Který masiv ale zvolit? Ten s vysokou tvrdostí. Vydrží dlouhé roky i přes každodenní používání. Vzácnější tvrdá dřeva (například mahagon, eben a jim podobné) ovšem bývají finančně náročná a ne příliš dostupná. Mnoho lidí proto volí dub, javor, buk, jasan nebo třešeň. Hledáte-li kompromis mezi kvalitou a cenou, doporučujeme se poohlídnout po dubovém nábytku. Dub patří mezi lokální zdroje a není tak vzácný jako jiné tvrdé dřeviny, což se podepisuje i na výsledné ceně masivního nábytku.

Cihla, kámen, porcelán, keramika

Rustikální, jinak také venkovský, styl se inspiruje starým venkovem a severskými prvky. Babiččiny pohádkové chaloupky, dřevostavby, hřejivá kamna a bytelné cihlové zdi, kožešiny, ratan, nadýchané polštářky, pletené doplňky. Ze severu si převzal styl jednoduchost, světlé barvy a celkově prosvětlenost.

V obývacím pokoji v rustikálním stylu tak nesmí chybět pohovka s huňatými a pletenými povlaky na polštářcích, hřejivý pléd, prosklená vitrína, velká okna propouštějící dostatek světla, mohutný konferenční stolek, dřevěná podlaha doplněná o koberec. To vše doplněné o porcelánové a keramické dekorace a nádobí. Chcete-li zkusit něco odvážnějšího, můžete vyzkoušet obložení. Část jedné stěny obložte dřevem, imitací kamene nebo cihly. Interiér okamžitě získá nádech starých časů.

Barvy doplňků jsou důležité

Stejně jako materiály, i barvy rustikálního stylu jsou inspirované přírodou a severskými zeměmi. Pokud zvolíte tmavý masivní nábytek, zvolte textilie a doplňky ve světlejších odstínech –⁠⁠⁠ bílá, světle šedá, béžová a krémová. Místnost bude působit veseleji a prosvětlí se. Naopak pokud máte nábytek i podlahu ve světlém odstínu, nemusíte se bát ani tmavších barev –⁠⁠⁠ černá, tmavě hnědá, antracitová, tmavě šedá.

Přečtěte si, které další barvy se hodí k dřevěnému nábytku a jak o něj pečovat.